Kui kohtad juhtkoera

Juhtkoer on tavaline koer, kes on nägija-treeneri käe all läbinud koolituse, aitamaks pimedal või vaegnägijal läbida erinevaid trajektoore ja marsruute.

Juhtkoer Elka puuhaluga lamamas, Saaremaa laager 2012

Juhtkoera kõige oluliseim oskus on hoida otsesuunda ja aidata pimedal inimesel ohutult mööduda teel olevatest takistustest (ületamatute takistuste teele sattumisel annab juhtkoer märku takistuse ees seisatamisega). Samuti seisatab juhtkoer otsesuunal ristuvatel teerantidel, oodates käsklust, et kuidas edasi käituda, millal üle minna või soovib perenaine/peremees vasakule-paremale teele keerata. Juhtkoer tunneb elementaarseid liikluseeskirju: teab, mis on sebra, teab millisel teepoolel kõndida, ei ületa sõiduteed enne, kui pole veendutud koos perenaise/peremehega, et see on ohutu. Juhtkoer aitab pimedal inimesel vajadusel leida ukse, trepi, pingi jne. Kuna juhtkoer teab vasakut-paremat poolt, siis tulenevalt sellest saab kombineerida palju käsklusi. Näiteks: otsi vasak tee, otsi parem sebra, otsi trepp alla, otsi parem uks jne. Juhtkoera töökäske on rohkem, kui siin kirjapanduna kirjeldatud, sealhulgas väga palju muud suhtlemist, nagu näiteks sõnadeta läbi rakmete käega tehtavad märguanded, millest koer perenaist/peremeest mõistab.

Juhtkoer on teenistuskoer, kes on tööülesannete täitmisel pühendunud vaid oma perenaise/peremehe aitamisele, kuid siiski palume töötavat juhtkoera mitte segada, sest enamik Eestis liikuvatest juhtkoertest on labrador retriiverid, kes on väga aldid suhtlemaks võõraste inimestega ja võivad unustada mõneks hetkeks oma vastutusrikka töö, mis võib muutuda ohtlikuks nii vaegnägijale, kui ka juhtkoerale, ja tulenevalt sellest palume töötava juhtkoera tähelepanu mitte häirida.

Paraku ükskõik, kui hästi on õpetatud juhtkoer või kui tubli ta on, siis mõningaid segavaid faktoreid esineb tänavapildis ikka, mis segab juhtkoera tööd ja keskendumist. Seda just inimeste käitumises. Me oleme teadlikud, et juhtkoerad on üliarmsad ja tublid, aga kui kohtate juhtkoera, siis palume pidada meeles järgmisi punkte:

‘Ära siruta kätt välja töötava juhtkoera suunas’

Miks?

Juhtkoerad on väga seltsivad ja uudishimulikud ja selline käitumine võõra inimese poolt häirib juhtkoera keskendumist tööle ning ülesande/käskluse täitmist.

Näiteks:

Kui kasutaja ootab bussi ja soovib siseneda ühistransporti ning väljuv inimene sirutab käe juhtkoera poole, siis koer unustab bussiukse otsimise ja keskendub väljasirutatud inimese käe nuusutamisele). Tulemuseks pime inimene võib jääda oma bussist maha!

‘Ära kutsu, häälitse ega kõneta vastutulevat juhtkoera’

Miks?

Nagu ka eelmises punktis mainitud, siis põhjustab igasugune taoline käitumine juhtkoera töös käitumishäireid ja tähelepanu hajumist, marsruudilt kõrvale kaldumist.

Näiteks:

Kui juhtkoer ja kasutaja peavad ületama erineva raskusega ristmikuid ja sebrasid ning vastutulev inimene peaks heldinud häälel ütlema “Oi, kutsu!”, siis piisab sellest, et koer tõmbaks end peremehele/perenaisele risti-põiki ette ja võtab suuna võõra inimese poole ning on väga suur oht jääda punase tulega sõiduteele või kui eeskõndiv inimene kutsub koera enda suunas, tahtes ainult head, siis ei pruugi see alati toimida, kuna juhtkoer peab järgima kindlaid jalakäiate liikluseeskirju ja võõra ning pimeda/vaegnägija teed ei pruugi ühtida ning eksimine marsruudil on kerge tulema.

 ’Ära anna juhtkoerale süüa!’

Miks?

Juhtkoerte seas liigub ka koeri, kes on allergilised või kindla toidudieedi peal ja kui annate juhtkoerale midagi näppude vahelt, siis see “pisike toidupala” võib osutuda koerale tervist kahjustavaks, halvimal juhul eluohtlikuks.

Samamoodi võõra poolt toidu andmine juhtkoerale halvendab koera töökvaliteeti, kuna järgmine kordki marsruudil olles hakkab teravama pilguga inimestelt süüa otsima ja iga kilekotikrõbina või tasku peale huvi üles näitama ning tulenevalt sellest võib juhtkoer märkamatult marsruudilt kõrvale kalduda!

Lisaks, kui näete eksinud juhtkoera ja kasutajat ning lähete abi pakkuma, siis alati küsige millist abi vajatakse ning õige suuna kätte juhatamisel ärge sikutage juhtkoera rakmetest, ärge kutsuge koera ega mingil muul moel ärge tõmmake koera tähelepanu, vaid suhelge kasutajaga.

Juhtkoera kasutaja on see, kes annab alati oma juhtkoerale käskluse ISE!

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann